سبد خرید

تصویر جلد کتاب بندر نوشهر

نود سالگی بندر نوشهر در آینه تاریخ منتشر شد!

نود سالگی بندر نوشهر در آینه تاریخ

کتاب «نود سالگی بندر نوشهر در آینه تاریخ» با گردآوری اداره روابط عمومی بندر نوشهر و ویراستاری راحیل موسوی در تیرماه 1399 منتشر شد.

چند خطی به قلم مدیرکل وقت بندر نوشهر؛

«نود سالگی بندر نوشهر در آینه تاریخ » اولاً، بدین منظور پدید آمده است تا بدانیم که با ابتناء بر آن گذشته پرافتخار، چه باید بکنیم و ثانیاً، از نکات دقیق و کارشناسانه و حرارت کلام آن پیشکسوتان بزرگوار، عقل نظری و عقل عملی‌ مان محظوظ گردد. البته این مکتوب، صرفاً راوی یک تاریخِ پرشکوه نیست، بلکه رسالتش این است که خواننده آگاه را توانِ ارتباط با گذشته نه‌چندان دور ببخشد تا از ورایِ این اتصالِ ذهنی میان امروز بندر نوشهر و دیروزش، تاریخ با ما سخن بگوید و یا به زبان دقیق‌تر، تاریخ بندر نوشهر را به ساحتِ امروز به سخن درآوریم.

چند خطی به قلم ناشر کتاب؛

سخن از بندر نوشهر هست و از قدمت وزیبایی آن. اگر ادعا کنیم که بندر نوشهر را اغلب ایرانیان به نیکی می‏شناسند و از آن به نیکی یاد می‏کنند اغراق نیست. پیوند این شهر چنانچه که از نامش هویداست با عناصر دنیای مدرن در عصر تجدد، جلوه ‏های طبیعی و چشم‏اندازهای بی‏همتا، قرارگیری در جاده مواصلاتی و معماری نوین این فرصت را فراهم نمود که کعبه آمال کسبه، طبیعت‏ دوستان، نوگرایان، متجددین، امرا، حکام و وزرا باشد. بندر و مشاغل ذیل آن در کنار دیگر جاذبه‏ ها سبب شد که واردین اغلب برای همیشه جلای وطن کنند و در کنار این بندر زیبا سکنی گزینند. تنوع قومی، جمعیتی و تساهل مردمانش که ناشی از برخورد و تعامل فرهنگ‏ های متفاوتی بوده است، گویای صدقِ ادعاست.

ما نیز به سرزمین مادری خود و بندر نیلگونش که در محاذی بیشه‏های رشته کوه البرز قرار دارد، داشته‏های آن و قدمت با شکوهش افتخار می‏کنیم و می‏بالیم. این توفیق را یافته ‏ایم به نمایندگی از همه شهروندان نجیب نوشهر، در مقام سپاس و قدردانی، یاد همه عزیزان که اراده، قلم و قدم ‏هایشان این زیرساخت با شکوه توسعه را برای شهرمان به یادگار گذاشته‏ اند گرامی بداریم و خاطرات همه شهروندان را که جوانی‏شان، رزق و روزی‏شان، آسایش و حَظ‏شان با این بندر گره خورده، سبز بداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.